Women`s Jetsetter Silver Dial Watch by Juicy Couture
$169
$250
NEW
Details
Juicy Couture watch - Dial: Black, Band: Silver
Juicy Couture is a playful luxury fashion brand known for its iconic velour tracksuits and vibrant designs that embody a fun and glamorous California lifestyle. Offering a wide range of apparel, accessories, and fragrances, Juicy Couture combines casual elegance with a bold, youthful spirit, making it a favorite choice for those who seek stylish and comfortable pieces with a touch of luxury.
Product Specs
| Brand | Juicy Couture |
| SKU | 12285366 |
| MPN | 1900958 |
| GTIN | 885997048620 |
| Model | 1900958 |
| Dial Color | Black |
| Band Color | Silver |
| Case Size | 18mm |
| Lug Width | 38mm |
| Department | Women Watches |
| Type | Wristwatches |
| Style | Stainless steel |
| Features | Water resistant up to 30 Meters |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Stainless steel |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 30m |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Bracelet |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Closure | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Bullet Point 1 | Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet |
| Bullet Point 2 | Scratch resistant Mineral |
| Bullet Point 3 | Quartz Movement |
| Bullet Point 4 | Silver Dial |
| Bullet Point 5 | Stainless Steel Case |
| Case Diameter | 18mm |
| Case Shape | Round |
| Clasp Type | Fold over |
| Crown | Push/pull |
| Crystal Type | Mineral |
| Gender | Women |
| Movement Type | Quartz |