Vintage Collection 35.5mm Gold Tone Stainless Steel Watch A700WEVG-9AVT by Casio
$115
NEW
Details
Casio watch [A700WEVG-9AVT] - Dial: Gold, Band: Gold, Bezel: Gold
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 12293144 |
| MPN | A700WEVG-9AVT |
| GTIN | 889232338170 |
| Model | A700WEVG-9AVT |
| Bezel Color | Gold |
| Band Color | Gold |
| Dial Color | Gold |
| Max Wrist Size | 8.6-9 in |
| Case Size | 35.5 mm |
| Closure | Buckle |
| Dial Pattern | Solid |
| Band/Strap | Bracelet |
| Department | Unisex Adults |
| Caseback | Screwback |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Rectangle |
| Style | Casual |
| Features | Alarm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Reference Number | A700WEVG-9AVT |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Finish | Brushed |
| Display | Digital |
You might also like
Casio Collection BEM509D-1A Men`s Black Watch - Dial: Black, Band: Silver
Casio Collection Women`s LWA300HRG-5E Analogue Quartz Watch - Quartz
Casio G-shock Baby-g Summer Lover`s Collection Paired Sets Watch SLV-21B-2 - Band: Blue
Casio B640WB-1B Vintage Retro Collection Digital Dial and Black Steel Strap Watc - Black, Dial: Black, Band: Black
Casio MTP1221A-1A Men`s Collection Analogue Silver Stainless Steel Band Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio G-shock x Baby-g Lovers Collection 2-Watch Lmtd Ed Valentines Set LOV16B-1 - Dial: Gray, Band: Black, White, Bezel: Black, White