$115
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 12293144 |
| MPN: | A700WEVG-9AVT |
| GTIN: | 889232338170 |
| Model: | A700WEVG-9AVT |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Gold |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Case Size: | 35.5 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Solid |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Unisex Adults |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Style: | Casual |
| Features: | Alarm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Reference Number: | A700WEVG-9AVT |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Digital |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio Collection BEM509D-1A Men`s Black Watch - Dial: Black, Band: Silver
Casio Collection Women`s LWA300HRG-5E Analogue Quartz Watch - Quartz
Casio G-shock Baby-g Summer Lover`s Collection Paired Sets Watch SLV-21B-2 - Band: Blue
Casio B640WB-1B Vintage Retro Collection Digital Dial and Black Steel Strap Watc - Black, Dial: Black, Band: Black
Casio MTP1221A-1A Men`s Collection Analogue Silver Stainless Steel Band Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio G-shock x Baby-g Lovers Collection 2-Watch Lmtd Ed Valentines Set LOV16B-1 - Dial: Gray, Band: Black, White, Bezel: Black, White