B 2168 Olive/brown 3472 Plastic Eyeglasses Frame 53-16-135 Italy Rx by Burberry
$180
$279
NEW
Details
Burberry eyeglasses - Olive/Brown 3472, Frame: Olive/Brown 3472, Lens: Clear
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12376428 |
| Model | B 2168 |
| Color | Olive/Brown 3472 |
| Lens Color | Clear |
| Frame Color | Olive/Brown 3472 |
| Temple Length | 135mm |
| Lens Socket Width | 53MM |
| Lens Width | 53mm |
| Bridge Width | 16mm |
| Country of Origin | Italy |
| Department | Unisex |
| Custom Bundle | No |
| Style | Cats Eye |
| Type | Full Rim |
| Lenses | Demo with Print |
| Bundle Listing | No |
| Frame Material | Plastic |
| Age Group | Adult |
| Vertical | 34 mm |