BE1341-1005-55 Eyeglasses Frame Size 55mm 16mm 140mm Silver 80565970980 by Burberry
$161
$320
NEW
Details
Burberry eyeglasses - SILVER, Frame: SILVER
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12379710 |
| GTIN | 8056597098052 |
| Frame Color | SILVER |
| Color | SILVER |
| Lens Socket Width | 55mm |
| Temple Length | 140mm |
| Bridge Width | 16mm |
| Temple Size | 140mm |
| Lense Size | 55mm |
| Department | Women |
| Type | Eyeglasses |
| Style | cat-eye |
| Frame Material | metal |
| Theme | Designer |
| Character | Vision |
| Country of Origin | Unknown |
| Personalized | No |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Gender | Women |
| Age Group | Women |
| Style Number | BE1341-1005-55 |
| Age | Adult |
| Style Name | cat-eye |
| Frame Shape | cat-eye |