SALE: $176 (-45%) $320
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12379710 |
| MPN: | BE1341-1005-55 |
| GTIN: | 8056597098052 |
| Frame Color: | silver |
| Color: | silver |
| Lens Socket Width: | 55mm |
| Temple Length: | 140mm |
| Bridge Width: | 16mm |
| Temple Size: | 140mm |
| Lense Size: | 55mm |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | cat-eye |
| Frame Material: | metal |
| Theme: | Designer |
| Character: | Vision |
| Country of Origin: | Italy |
| Personalized: | No |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Gender: | Women |
| Age Group: | Women |
| Style Number: | BE1341-1005-55 |
| Age: | adult |
| Style Name: | cat-eye |
| Frame Shape: | cat-eye |