Eyeglasses Frames midnighto B1I 1000 Black Cat Eye Frame 54-16-140 by Dior
$326
NEW
Details
Dior eyeglasses BlackSuitO - Frame: Black
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 12420618 |
| MPN | DiorBlackSuitO A2U |
| Model | DIOR DiorBlackSuitO A2U C000 |
| Frame Color | Black |
| Bridge Width | 14 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Pattern | Solid |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Women |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Cat Eye |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Frame Material | Metal |
| Features | Full Rim Cat Eye |
| Country of Origin | Italy |
| Product Line | Christian Dior |
You might also like
Christian Dior Diorblacksuito S7I 2900 Havana Fade Authentc Eyeglasses 52-18 - Frame: HAVANA TRANSPARENT FADE
Christian Dior Diorblacksuito S23F I100 Matte Black Gunmetal Eyeglasses 51-19 - Frame: MATTE BLACK GUNMETAL
Christian Dior Diorblacksuito S11I 1000 Shiny Black Eyeglasses 54-16 - Frame: POLISHED BLACK WITH SILVER ACENTS