DW905GBX-1A4 Men`s Classic Black Alarm Chronograph G Shock Watch by Casio
$145
NEW
Details
Casio watch [DW905GBX-1A4] Shock - Dial: Digital, Band: Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 12473367 |
| MPN | DW905GBX-1A4 |
| GTIN | 4549526169182 |
| Model | Casio G Shock |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Digital |
| Case Size | 43 mm |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| With Papers | Yes |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Case Thickness | 14 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Reference Number | DW905GBX-1A4 |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Style | Sport |
| Features | Alarm Backlight Chronograph Day/Date |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Case Material | Resin |
| Display | Digital |
You might also like
Casio Men`s Watch G-shock G-squad Ana-digi Dial Black Strap GBD800-1B - Dial: Black, Band: Black
Casio G-shock Alarm Quartz Analog-digital Black Dial Men`s Watch GBA-900-1ADR - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Alarm Chronograph Quartz Digital Black Dial Ladies Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Rose Gold-tone
Casio Men`s Watch G-shock Quartz Black Analog-digital Dial Red Strap GA700-4A - Face: Black, Dial: Black, Band: Red
Casio G-shock 5000 Series Alarm Quartz Digital Black Dial Watch DW-5000SS-1DR - Dial: Black
Casio G-shock Alarm Quartz Digital Ladies Watch GM-S5640GEM-7DR - Dial: Digital, Band: Translucent White, Bezel: Rainbow IP
Casio G-shock Alarm Chronograph Gmt Quartz Digital Ladies Watch GM-S5600PG-4 - Dial: Black, Beige, Rose Gold, Pink, Band: Gold, Beige, Pink, Bezel: Rose Gold-tone
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red