Men`s G-shock Black and Blue Ana-digi Sports Watch GA100CB-1A by Casio
$165
Details
Casio watch [GA100CB-1A] Series - Blue, Dial: Black, Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 9498734 |
| MPN | GA100CB-1A |
| GTIN | 0889232108063 |
| Model | Series |
| Bezel Color | Blue |
| color | Blue |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 22 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Case Size | 51 mm |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Indices | 12 h Dial |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Reference Number | GA100CB-1A |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport Classic |
| Features | Water-Resistant Mineral Crystal Shock-Resistant Backlight Magnetic-Resistant Day/Date |
| Case Material | Resin Plastic Crystal |
| Display | Analog Analog & Digital Digital |
You might also like
G-shock Burning Red Series Watch GBA900RD-4A - Dial: Black, Band: Red, Bezel: Red
Casio G-shock Bluetooth Sci FI World Series Mens Watch DWB5600SF-7 - Dial: Black, Band: White, Bezel: White
Casio G-shock Baby-g Digital Watch Black Resin BGD-565-1 Series - Band: Black
Casio Men`s Vintage Series Digital Stainless Steel Casual Watch B640WBG-1BDF - Dial: Black, Band: Black
Casio Men`s Digital Watch G-shock G-squad 200 Series Black Resin Strap GBD200-1 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock GA-2200NN-1A Blazing Skeleton Analog Digital Watch GA-2200 Series - Dial: Black, Band: Green Transparent, Black, Bezel: Black
Casio G-shock 5000 Series Alarm Quartz Digital Black Dial Watch DW-5000SS-1DR - Dial: Black
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red