$165
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 9498734 |
| MPN: | GA100CB-1A |
| GTIN: | 0889232108063 |
| Model: | Series |
| Bezel Color: | Blue |
| color: | Blue |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 22 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Size: | 51 mm |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | 12 h Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | GA100CB-1A |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Resin |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Classic |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Shock-Resistant Backlight Magnetic-Resistant Day/Date |
| Case Material: | Resin Plastic Crystal |
| Display: | Analog Analog & Digital Digital |
YOU MIGHT ALSO LIKE
G-shock Burning Red Series Watch GBA900RD-4A - Dial: Black, Band: Red, Bezel: Red
Casio G-shock Bluetooth Sci FI World Series Mens Watch DWB5600SF-7 - Dial: Black, Band: White, Bezel: White
Casio G-shock Baby-g Digital Watch Black Resin BGD-565-1 Series - Band: Black
Casio Men`s Vintage Series Digital Stainless Steel Casual Watch B640WBG-1BDF - Dial: Black, Band: Black
Casio Men`s Digital Watch G-shock G-squad 200 Series Black Resin Strap GBD200-1 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock GA-2200NN-1A Blazing Skeleton Analog Digital Watch GA-2200 Series - Dial: Black, Band: Green Transparent, Black, Bezel: Black
Casio G-shock 5000 Series Alarm Quartz Digital Black Dial Watch DW-5000SS-1DR - Dial: Black
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red