G-shock Burning Red Series Watch GBA900RD-4A by Casio
$215
Details
Casio watch [GBA900RD-4A] - Dial: Black, Band: Red, Bezel: Red
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 9518146 |
| MPN | GBA900RD-4A |
| Model | Casio G-Shock |
| Bezel Color | Red |
| Band Color | Red |
| Dial Color | Black |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz Solar powered |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Reference Number | GBA900RD-4A |
| Water Resistance Rating | 200 m (20 ATM) |
| Department | Men`s |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Style | Luxury Dress Styles Casual Luxury Dress/Formal |
| Features | Alarm Water-Resistant Solar Powered Daily alarm Auto receive up to six* times a day |
| Case Material | Stainless Steel |
| Age | Modern (2000-present) |
| Display | Analog |