Christian Eyeglasses essence 8 55-13-145 Tortoise Full Rim H10052 by Dior
$216
Details
Dior eyeglasses essence - Frame: Brown
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 9562848 |
| Model | Dioressence |
| Frame Color | Brown |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Bridge Width | 13 mm |
| Type | Eyeglasses |
| Department | Unisex Adults |
| Style | Full Rim |
| Theme | Tortoise |
| Frame Material | Plastic |
You might also like
Dior DIORESSENCE12 P65 50 Eyewear Glasses RX Optical Eyeglasses Frames -italy - Frame: Havana
Dior Transparent Unisex Optical Frame Eyeglasses DIORESSENCE7 SX7 50 - Frame: Clear
Christian Dior DIORESSENCE5 581 Havana Black Frame RX 49mm 22 145 - Frame: Havana Black
Christian Dior Dioressence 15 Ddb 58mm Rose Gold Eyeglasses Frames Italy - Frame: Rose Gold
Christian Dior Dioressence5 7C5 49mm Black Gold Eyeglasses Italy Unisex - Frame: Black