DW5600E-1V G-shock 200 Meter Watch Chronograph Illuminator Alarm by Casio
$124
Details
Casio watch [DW5600E1V DW5600E-1V] - Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 9594082 |
| MPN | DW5600E1V DW5600E-1V |
| GTIN | 0079767554439 |
| Model | Casio G-Shock |
| Band Color | Black |
| Case Size | 45 mm |
| Original Packaging Description | With Box |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Handedness | Left |
| Caseback | Screwback |
| Department | Men |
| Watch Shape | Square |
| Style | Sport |
| Features | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Alarm Backlight Chronograph Day/Date Stopwatch |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | DW5600E1V DW5600E-1V |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Digital |
You might also like
Casio Men’s Digital Illuminator Black and Grey Digital Watch - AE-1300WH-8AV - Black, Dial: Gray, Band: Black
Casio Vintage Watch Resin Band Alarm 10 Year Battery Illuminator W210-1BV - Dial: Gray, Band: Black
Casio G-shock Super Illuminator Digital Chrono Watch 51mm GD120MB-1 - Band: Black, Bezel: Black
Casio MWA100HD-1AV Analog Watch Stainless Steel Band Illuminator 100 Meter WR - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio Illuminator Diver Multi-function St.steel Men`s Watch AE-2000WD-1A - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Black
Casio W220HF-3AV Chronograph Watch Alarm Illuminator Date Green Fabric Band - Dial: Digital, Band: Green, Bezel: Green
Casio W220HF-8AV Chronograph Watch Alarm Illuminator Date Gray Fabric Band - Dial: Digital, Band: Gray, Bezel: Gray