G-shock GBA800UC-5A 48.7mm Green Resin Case Green Resin Band by Casio
$190
Details
Casio watch [GBA800UC-5A] BLUETOOTH - Dial: Black, Green, Band: Green
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 9620572 |
| MPN | GBA800UC-5A |
| Model | G-SHOCK BLUETOOTH |
| Band Color | Green |
| Dial Color | Black Green |
| Case Size | 48.7 mm |
| Country of Origin | Japan |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Closure | Buckle |
| Indices | Baton Indexes |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Thickness | 14.1 mm |
| Reference Number | GBA800UC-5A |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport Luxury |
| Features | Water-Resistant Bluetooth Timer Backlight Alarm Altimeter Chronograph |
| Case Finish | Matte |
| Case Material | Resin |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio WSB1000-8BV Digital Watch 100M Water Resistant Bluetooth Step Tracker 200 - Grey, Dial: Grey, Band: Grey
Casio G-shock Carbon Core Bluetooth Solar Black Casioak Watch Gshock GA-B2100-1A - Black, Blue
Casio Men`s G Shock Bluetooth Date Display Black Watch 49MM GST-B500BD-1A9CR - Dial: Black, Band: Black
Casio Edifice ECB20DC-1A Bluetooth® Blue Gray Mens Watch - Dial: Blue, Band: Gray, Bezel: Gray
Casio G-shock G-steel Bluetooth Solar Gold Mens Watch GSTB100GC-1A - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Black Ana-digi Mobile Link Bluetooth Watch GA-B2100 GAB2100-1A - Black, Dial: Black, Band: Black
Casio Pro Trek Titanium Quad Sensor Bluetooth Outdoor Men`s Watch PRTB70T7 - Dial: Black, Band: Silver