Gold Tone Brown Leather Backing Band Diamond Watch AK/2808 by Anne Klein
$146
Details
Anne Klein watch - Dial: Yellow Gold, Beige, Band: Brown, Manufacturer Face: GOLD
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.
Product Specs
| Brand | Anne Klein |
| SKU | 9703323 |
| MPN | AK/2808CHBN |
| GTIN | 086702592197 |
| Model | AK/2808CHBN |
| Dial Color | Yellow Gold Beige |
| Band Color | Brown |
| Lug Width | 14 mm |
| Case Size | 32 mm |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Watch Shape | Round |
| Department | Women`s |
| Style | Everyday Occasion |
| Caseback | Solid |
| Certificate | No |
| Case Material | Stainless Steel |
| Stone | Diamond |
| Original Packaging Description | With Box |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance Rating | 30 m (3 ATM) |
| Band Material | LEATHER BACKING |
| Type | Wristwatch |
| Features | Water Resistant 12-Hour Dial |
| Case Finish | Gloss |
| Indices | 12-Hour Dial Multiple Hands |
| Reference Number | AK/2808CHBN |
| Display | Analog |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Manufacturer Face Color | GOLD |
| Manufacturer Case Color | GOLD |