$146
Genuine & Authentic Anne Klein
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 9703323 |
| MPN: | AK/2808CHBN |
| GTIN: | 086702592197 |
| Model: | AK/2808CHBN |
| Dial Color: | Yellow Gold Beige |
| Band Color: | Brown |
| Lug Width: | 14 mm |
| Case Size: | 32 mm |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Watch Shape: | Round |
| Department: | Women`s |
| Style: | Everyday Occasion |
| Caseback: | Solid |
| Certificate: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Stone: | Diamond |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance Rating: | 30 m (3 ATM) |
| Band Material: | LEATHER BACKING |
| Type: | Wristwatch |
| Features: | Water Resistant 12-Hour Dial |
| Case Finish: | Gloss |
| Indices: | 12-Hour Dial Multiple Hands |
| Reference Number: | AK/2808CHBN |
| Display: | Analog |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Manufacturer Face Color: | GOLD |
| Manufacturer Case Color: | GOLD |