SUR449 Essentials 40mm Green Dial Steel Daydate Leather Quartz Men`s Watch by Seiko
$286
Details
Seiko watch Essentials - Dial: Green, Band: Brown, Bezel: Silver
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
Product Specs
| Brand | Seiko |
| SKU | 9709508 |
| MPN | SUR449 |
| Model | Seiko Essentials |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Brown |
| Dial Color | Green |
| Lug Width | 20 mm |
| Case Size | 40 mm |
| Closure | Buckle |
| Original Packaging Description | Manufactured Box & Papers |
| Indices | Stick Indexes |
| Year Manufactured | 2026 |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 8.4 mm |
| Department | Men |
| Caseback | Snap |
| Watch Shape | Round |
| Age Group | Adult |
| Style | Casual Classic Dress/Formal |
| Features | Date Indicator Day Indicator |
| Case Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | SUR449 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Leather |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Analog |
You might also like
Seiko SSB430 Black Dial Gold Subdials Dynamic Chronograph SSB430-NEW - Black, Gold
Seiko Essentials White Dial Two-tone Stainless Steel Women`s Watch SWR044 - Dial: Silver, Band: Silver, Gold, Bezel: Gold
Seiko Essentials Green Dial Mens Watch SUR527 - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Silver
Seiko Essentials Quartz White Dial Ladies Watch SUR578P1 - White, Dial: White, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone)
Seiko Chronograph Black Dial Black Silicone Men`s Watch SSB325 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Seiko Men Square Black Leather Watch SWR049 - Black
Seiko Essentials SUR343 Day Date Steel 40.2 mm Gray Dial Quartz Men`s Watch - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Silver
Seiko SRK047 Essentials 39 mm Stainless Steel Ivory Dial Quartz Wrist Watch - Dial: Beige, Band: Silver, Bezel: Silver