$286
Genuine & Authentic Seiko
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 9709508 |
| MPN: | SUR449 |
| Model: | Seiko Essentials |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Green |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | Manufactured Box & Papers |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2026 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 8.4 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Snap |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal |
| Features: | Date Indicator Day Indicator |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | SUR449 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Seiko SSB430 Black Dial Gold Subdials Dynamic Chronograph SSB430-NEW - Black, Gold
Seiko Essentials White Dial Two-tone Stainless Steel Women`s Watch SWR044 - Dial: Silver, Band: Silver, Gold, Bezel: Gold
Seiko Essentials Green Dial Mens Watch SUR527 - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Silver
Seiko Essentials Quartz White Dial Ladies Watch SUR578P1 - White, Dial: White, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone)
Seiko Chronograph Black Dial Black Silicone Men`s Watch SSB325 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Seiko Men Square Black Leather Watch SWR049 - Black
Seiko Essentials SUR343 Day Date Steel 40.2 mm Gray Dial Quartz Men`s Watch - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Silver
Seiko SRK047 Essentials 39 mm Stainless Steel Ivory Dial Quartz Wrist Watch - Dial: Beige, Band: Silver, Bezel: Silver