Men`s Watch G-shock G-squad Ana-digi Dial Black Strap GBD800-1B by Casio
$152
Details
Casio watch [GBD-800-1B|GBD8001B] - Dial: Black, Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 9722299 |
| MPN | GBD-800-1B|GBD8001B |
| GTIN | 0889232202112 |
| Model | G-Shock |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 48.6 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Case Shape | Round |
| Theme | G-Shock G-Squad |
| Collection | G-Shock G-Squad |
| WarrantyLength | 1 year |
| CaseMaterial | Resin |
| CaseShape | Round |
| CaseColor | Black |
| CaseThickness | 15 mm |
| Calendar | Date Day Month |
| Dial | Black |
| WaterResistant | 200 Meters |
| Crystal | Mineral |
| BandWidth | 26 mm |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Thickness | 16 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Handedness | Right |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Escapement Type | Regular |
| Watch Shape | Round |
| Style | Diver Sport Casual |
| Features | Water-Resistant Bluetooth Timer Shock-Resistant Day/Night Indicator Date Indicator Backlight Alarm Day/Date World Time Day Indicator Chronograph |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | GBD-800-1B |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| Display | Digital |
| Manufacturer | Casio |
You might also like
Casio G-shock Alarm Quartz Analog-digital Black Dial Men`s Watch GBA-900-1ADR - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Alarm Chronograph Quartz Digital Black Dial Ladies Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Rose Gold-tone
Casio Men`s Watch G-shock Quartz Black Analog-digital Dial Red Strap GA700-4A - Face: Black, Dial: Black, Band: Red
Casio G-shock 5000 Series Alarm Quartz Digital Black Dial Watch DW-5000SS-1DR - Dial: Black
Casio G-shock Alarm Quartz Digital Ladies Watch GM-S5640GEM-7DR - Dial: Digital, Band: Translucent White, Bezel: Rainbow IP
Casio G-shock Alarm Chronograph Gmt Quartz Digital Ladies Watch GM-S5600PG-4 - Dial: Black, Beige, Rose Gold, Pink, Band: Gold, Beige, Pink, Bezel: Rose Gold-tone
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red