G-shock GMB2100D-1ACR 2100 Series Full Metal Ana-digi Wrist Watch by Casio
$790
Details
Casio watch Series - Dial: Black, Band: Steel, Bezel: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11066325 |
| Model | 2100 Series |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Steel |
| Dial Color | Black |
| Max Wrist Size | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size | 45 mm |
| Country of Origin | Japan |
| Indices | Arabic Numerals No Hour Marks |
| Year Manufactured | 2024 |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 13 mm |
| Department | Men |
| Caseback | Screwback |
| Watch Shape | Cushion |
| Age Group | Adult |
| Style | Diver Sport |
| Features | Alarm Backlight Chronograph Day/Date |
| Case Material | Metal |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Complications | Alarm |
| With Papers | Yes |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Metal |
| Chronograph Type | Chronograph |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio G-shock Bluetooth Sci FI World Series Mens Watch DWB5600SF-7 - Dial: Black, Band: White, Bezel: White
Casio MCW200H Series Men’s Analog Watch100 Meter WR Retrograde Chronograph - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Baby-g Digital Watch Black Resin BGD-565-1 Series - Band: Black
Casio Men`s Vintage Series Digital Stainless Steel Casual Watch B640WBG-1BDF - Dial: Black, Band: Black
Casio G-shock Analog Digital GA-110 Series Gold Dial Watch GA110CD-1A9 - Dial: Gold, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock GA-2200NN-1A Blazing Skeleton Analog Digital Watch GA-2200 Series - Dial: Black, Band: Green Transparent, Black, Bezel: Black
Casio G-shock 5000 Series Alarm Quartz Digital Black Dial Watch DW-5000SS-1DR - Dial: Black
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red