$790
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11066325 |
| Model: | 2100 Series |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Steel |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size: | 45 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Indices: | Arabic Numerals No Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2024 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Cushion |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Diver Sport |
| Features: | Alarm Backlight Chronograph Day/Date |
| Case Material: | Metal |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Complications: | Alarm |
| With Papers: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Metal |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog & Digital |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio G-shock Bluetooth Sci FI World Series Mens Watch DWB5600SF-7 - Dial: Black, Band: White, Bezel: White
Casio MCW200H Series Men’s Analog Watch100 Meter WR Retrograde Chronograph - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Baby-g Digital Watch Black Resin BGD-565-1 Series - Band: Black
Casio Men`s Vintage Series Digital Stainless Steel Casual Watch B640WBG-1BDF - Dial: Black, Band: Black
Casio G-shock Analog Digital GA-110 Series Gold Dial Watch GA110CD-1A9 - Dial: Gold, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock GA-2200NN-1A Blazing Skeleton Analog Digital Watch GA-2200 Series - Dial: Black, Band: Green Transparent, Black, Bezel: Black
Casio G-shock 5000 Series Alarm Quartz Digital Black Dial Watch DW-5000SS-1DR - Dial: Black
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red