5 Skx Sports SRPL87 Automatic Yellow Dial Silicone Band Watch Japan Made by Seiko
$414
Details
Seiko watch Sports - Dial: Yellow, Band: Black, Bezel: Black
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
Product Specs
| Brand | Seiko |
| SKU | 11619082 |
| MPN | SRPL87J8 |
| Model | Seiko 5 Sports |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Yellow |
| Lug Width | 22 mm |
| Case Size | 42.5mm |
| Band Width | 20 mm |
| Closure | Buckle |
| Original Packaging Description | With Tags |
| Number of Jewels | 24 Jewels |
| Indices | Square Indexes |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Thickness | 13.9mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Department | Men |
| Caseback | Exhibition |
| Bezel Type | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape | Round |
| Style | Classic Sport |
| Features | Day/Date Luminous Hands Luminous Indexes Rotating Bezel Self-Winding 100 Meter Water Resistance |
| Case Material | Stainless Steel |
| Age | Modern (2000-present) |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | SRPL87J8 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Silicone |
| Case Finish | Polished |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Analog |
You might also like
Seiko 5 Sports Automatic Yellow Dial Men`s Watch SRPL87K1 - Dial: Yellow, Band: Black, Bezel: Silver-tone
Seiko 5 Sports Skx Gmt Automatic Black Dial Men`s Watch SSK036 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Gray, Black
Seiko Men`s 5 Sports Automatic Black Dial Watch - SRPJ81K1 - Dial: Black
Seiko 5 Sports SRPG39K1 Field Watch Blue Textured Dial Automatic - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Silver
Seiko Limited Edition 5 Sports Automatic Silver Dial Watch SRPL03K1 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Seiko Limited Edition 5 Sports Automatic Black Dial Watch SRPL05K1 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Seiko 5 Sports Special Edition Automatic Black Dial Men`s Watch SRPK67K1 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Seiko 5 Sports Automatic Gold Dial Watch SRPL59K1 - Dial: Gold Sunray, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone