$414
Genuine & Authentic Seiko
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 11619082 |
| MPN: | SRPL87J8 |
| Model: | Seiko 5 Sports |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Yellow |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42.5mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | With Tags |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Indices: | Square Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 13.9mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Sport |
| Features: | Day/Date Luminous Hands Luminous Indexes Rotating Bezel Self-Winding 100 Meter Water Resistance |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | SRPL87J8 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Seiko 5 Sports Automatic Yellow Dial Men`s Watch SRPL87K1 - Dial: Yellow, Band: Black, Bezel: Silver-tone
Seiko 5 Sports Automatic Black Dial Men`s Watch SRPD55K1 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Seiko 5 Sports Skx Gmt Automatic Black Dial Men`s Watch SSK036 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Gray, Black
Seiko 5 Sports SRPK11 42.5mm Steel Orange Dial Day Date Automatic Men`s Watch - Dial: Orange, Band: Silver, Bezel: Black
Seiko SRPK09 Men`s 5 Sports Special Edition - Silver Dial Stainless Steel Band - Silver, Dial: Silver, Band: Silver
Seiko SRPK91K1 SRPK91 Men Small Size 38 MM Mechanical Automatic Date 100m WR -
Seiko Men`s 5 Sports Field Automatic Green Dial Watch - SRPH29K1 - Dial: Green, Band: Green, Bezel: Silver
Seiko 5 Sports Skx Automatic Black Dial Men`s Watch SRPK99K1 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone