GA110RG-1 Men`s G-shock Tough Analog Digital Black Dial Alarm Watch by Casio
$159
Details
Casio watch [GA110RG-1] - Face: Black, Rose Gold, Dial: Black, Rose Gold
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 12123319 |
| MPN | GA110RG-1 |
| GTIN | 079767969653 |
| Dial Color | Black Rose Gold |
| Face Color | Black Rose Gold |
| Band Width | 20 mm |
| Case Size | 51 mm |
| Reference Number | GA110RG-1 |
| Crystal | Mineral |
| Department | Men |
| Movement | Quartz |
| Type | Wristwatch |
| Case Material | Resin |
| Case Thickness | 17 mm |
| Water Resistance | 200 Meters |
| Calendar | Date Day Month |
| Collection | G-Shock |
| Features | World time Stopwatch Timer Alarm |
| Case Shape | Round |
| Theme | G-Shock |
| Gender | Men`s |
| BandWidth | 20 mm |
| CaseColor | Black |
| CaseMaterial | Resin |
| CaseShape | Round |
| CaseThickness | 17 mm |
| Dial | Black Rose Gold |
| WarrantyLength | 1 year |
| WaterResistant | 200 Meters |
| Manufacturer | Casio |
You might also like
Casio G-shock Mudmaster GSG100-1A All Black Solar Outdoors Military Mens Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock GAV01A-9A G-shock Toughness Analog Digital Gold Watch - Dial: Gold, Band: Gold
Casio G-shock Tough Solar Power A-c Men`s Watch AWGM100B-1A - Black, Dial: Black, Band: Black
Casio Tough Solar Gravity Defier World Time Alarm Men`s Watch G-1200G-1A - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Green
Casio MTG-M900DA-8CR G-shock Tough Solar Atomic Digital Watch - Silver, Dial: Silver, Band: Silver