SALE: $122 (-59%) $295
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10731637 |
| MPN: | 49129 |
| Model: | Invicta Speedway |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver Yellow Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Band Width: | 18 mm |
| Year Manufactured: | 2024 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | Unit |
| CaseColor: | Silver Yellow |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Dodecagon |
| Style: | Casual |
| Case Material: | Plated Stainless Steel Stainless Steel |
| WaterResistant: | 30 Meters |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 Meters |
| Reference Number: | 49129 |
| Type: | Wristwatch |
| BandWidth: | 18 mm |
| CaseShape: | Dodecagonal |
| Crown: | Push and pull |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Speedway |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Crystal: | Mineral |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Speedway Chronograph White Dial Men`s Watch 17023 - Dial: White, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Speedway Quartz Green Dial Men`s Watch 48518 - Dial: Green, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Speedway Zager Exclusive Quartz Charcoal Dial Men`s Watch 48397 - Dial: Charcoal, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Professional Speedway Chronograph Men`s Watch 3644 - Blue / Gold, Dial: Blue Textured, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone)
Invicta Speedway Chronograph Black Dial Men`s Watch 26301 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Yellow Gold-plated
Invicta Men`s Watch Speedway Quartz Silver Dial Stainless Steel Bracelet 48927 - Dial: Silver, Band: Silver