$175
Genuine & Authentic Carolina Herrera
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Carolina Herrera
Carolina Herrera stands as an influential fashion brand that offers refined clothing styles combined with elegant designs. Carolina Herrera stands as a luxury fashion brand that combines exclusive clothing and signature perfumes to present refined and elegant style. With Carolina Herrera you will find premium fashion products that celebrate your uniqueness while creating a long-lasting impact at any formal event.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Carolina Herrera |
| SKU: | 10741441 |
| MPN: | HER0309 L7W |
| Model: | Carolina Herrera HER0309 L7W |
| Frame Color: | Multicolor |
| Frame Width: | 138 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Vertical: | 40 mm |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Type: | Eyeglasses |
| Department: | Women |
| Theme: | 90s Modern |
| Personalized: | No |
| Style: | Cat Eye |
| Frame Material: | Acetate Metal |
| Features: | Full Rim Cat Eye |
| Product Line: | Carolina Herrera |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Carolina Herrera CH 0066-0C1H 00 Eyeglasses - Frame: HAVANA IVORY
Carolina Herrera HER0209 Womens Metal Eyeglass Frame 02M2 Black Gold 56-17 - Frame: Black
Carolina Herrera HER0199G Womens Plastic Eyeglass Frame 02LK Havana Gold 55-15 - Frame: Brown
Carolina Herrera HER-0282 R6S Eyeglasses Women`s Grey/black Fullrim Cat Eye 53mm - Frame: Gray
Carolina Herrera Frames Metal Cat Eye Silver Blue VHE165K 523 53 16 140 - Frame: silver
Carolina Herrera CH-0064-0RTC-55 Eyeglasses Eye Glasses 0RTC Blue - Frame: BLUE ORANGE, Lens: Clear Lenses