$150
Genuine & Authentic Armani Exchange
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Armani Exchange
The modern wardrobe as only Giorgio Armani could envision it, Armani Exchange embodies the youthful spirit of a new generation. Armani Exchange takes a playful, urban approach to apparel and accessories. Launched in 1991, Armani Exchange retails fashion and lifestyle products and is known for its occasionally provocative ad campaigns. Targeted as the more accessible Armani brand, it is inspired by street-chic culture and dance music.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Armani Exchange |
| SKU: | 10741930 |
| MPN: | AX1335 |
| GTIN: | 0723763266147 |
| Model: | AX1335 |
| Bezel Color: | Blue Silicone Covered |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Blue |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Size: | 47 mm |
| Style: | Watches |
| Country of Origin: | Japan |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 47 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Outerbanks |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz Chronograph |
| Indices: | 12 h Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Buckle Band |
| Reference Number: | AX1335 |
| Caseback: | Screwback Case |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone Metal |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Date Indicator Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel Silicone Rubber Crystal |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Armani Exchange Men`s AX2703 Classic Black Dial Black Leather Band Quartz Watch - Black, Quartz
Armani Exchange Leonardo Gold-tone Mens Watch AX1854 - Dial: Gold, EBAY_Dial: Gold
Armani AX Exchange Whitman Black Dial Black Leather Men`s Watch AX2101 - Black, Dial: Black, Band: Black
Armani Exchange Men`s Classic Black Dial Watch - AX1722 - Dial: Black, Band: Black
Armani Exchange Banks Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch AX1765 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black