SALE: $175 (-35%) $269
Genuine & Authentic Giorgio Armani
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Giorgio Armani
Giorgio Armani is a prestigious luxury fashion brand recognized for its timeless elegance and sophisticated designs. Known for high-quality tailoring and refined aesthetics, Giorgio Armani offers a range of clothing, accessories, and fragrances that embody Italian style. With Giorgio Armani, you can enjoy classic pieces that enhance your wardrobe and make a lasting impression in any setting.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Giorgio Armani |
| SKU: | 10743601 |
| MPN: | GIORGIO ARMANI GA525 R81 |
| Model: | GA525 |
| Frame Color: | Silver |
| Color: | GUNMETAL |
| Lens Color: | Clear |
| Lens Socket Width: | 49MM |
| Temple Length: | 145mm |
| Frame Width: | 49mm |
| Bridge Width: | 20mm |
| Lens Width: | 49mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Vertical: | 41MM |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Bundle Listing: | No |
| Department: | Unisex Adults |
| Style: | Full Rim |
| Personalized: | No |
| Age Group: | Adult |
| Frame Material: | Acetate Metal Plastic |
| Features: | Full Rim Round Square |
| Pattern: | Solid |
| Character: | Black Cat |
| Type: | Eyeglasses |
| Theme: | 3D Tortoise |
| Character Family: | Avatar The Last Airbender Backyardigans Barbie |
| Product Line: | Giorgio Armani |
| Lenses: | Demo with Print |
| Manufacturer Color: | Gunmetal |