SALE: $220 (-39%) $359
Genuine & Authentic Emilio Pucci
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Emilio Pucci
The Emilio Pucci designs merge simple geometric forms with vibrant color schemes. The Emilioform jersey with its fluid elastic fabric serves as his first choice because it provides absolute freedom of movement and flexibility.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emilio Pucci |
| SKU: | 10744046 |
| Model: | EP5223 |
| Frame Color: | Red |
| Lens Color: | Clear |
| Lens Socket Width: | 52mm |
| Temple Length: | 140mm |
| Frame Width: | 52mm |
| Bridge Width: | 18mm |
| Lens Width: | 52mm |
| Vertical: | 45mm |
| Custom Bundle: | No |
| Department: | Women |
| Age Group: | ADULT |
| Frame Material: | Metal Plastic |
| Style: | Cat Eye |
| Features: | Full Rim Cat Eye Round |
| Unit Quantity: | 1 |
| Pattern: | Solid |
| Type: | Eyeglasses |
| Theme: | Designer Tortoise |
| Country of Origin: | Unknown |
| Lenses: | Demo with Print |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Emilio Pucci EP 5047 Light Blue 090 Plastic Cat Eye Eyeglasses Frame 54-13-140 - Frame: Blue, Lens: Clear
Emilio Pucci EP5082 Eyeglass Frames - Coloured Havana Frame Coloured Havana Len - Frame: Beige
Emilio Pucci EP5245 Eyeglasses Women Shiny Bordeaux 53mm - Frame: Shiny Bordeaux, Lens: Demo
Emilio Pucci EP5215 Eyeglasses Women Shiny Black Cat Eye 54mm - Frame: Shiny Black, Lens: Demo
Emilio Pucci EP5246 Eyeglasses Women Shiny Palladium 55mm - Frame: Shiny Palladium, Lens: Demo