$241
Genuine & Authentic Giorgio Armani
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Giorgio Armani
Giorgio Armani is a prestigious luxury fashion brand recognized for its timeless elegance and sophisticated designs. Known for high-quality tailoring and refined aesthetics, Giorgio Armani offers a range of clothing, accessories, and fragrances that embody Italian style. With Giorgio Armani, you can enjoy classic pieces that enhance your wardrobe and make a lasting impression in any setting.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Giorgio Armani |
| SKU: | 10748397 |
| MPN: | AR7148 5636 |
| GTIN: | 8053672805093 |
| Model: | Giorgio Armani AR 7148 5636 |
| Frame Color: | Matte Honey |
| Lens Socket Width: | 49 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Temple Length: | 150 mm |
| Frame Width: | 140 mm |
| Lens Width: | 49mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Plastic |
| Vertical: | 46 mm |
| Features: | Full Rim Round |
| Theme: | Designer Modern Stylish Hipster Hippie Nerd Preppy Princess Punk Retro Special Occasion Superhero Teacher |
| Product Line: | Frames of Life |
| Bundle Listing: | No |
| Age Group: | Adult |
| Manufacturer Color: | 5636 |