$112
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10753497 |
| MPN: | 1421 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 24 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Indices: | Non-Numeric Hour Marks Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Diver |
| Features: | Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Water-Resistant Chronograph 24-Hour Dial 12-Hour Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 1421 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Metal |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Pro Diver Automatic Blue Dial Men`s Watch 30097 - Dial: Blue, Band: Yellow Gold-tone, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Pro Diver Gold Dial Chronograph Men`s Watch 25854 - Dial: Gold-tone, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Women`s 6895 Pro Diver Quartz 30mm Two-tone Stainless Steel Watch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta Men`s 34336 Pro Diver Automatic 3 Hand Black Dial Watch - Black, Dial: Black, Band: Silver, Black
Invicta Men`s Watch Pro Diver Chronograph Quartz Pink Black Dial Strap 47286 - Dial: Pink, Black, Band: Black
Invicta Men`s Watch Pro Diver Black Dial Automatic Stainless Steel Bracelet 8926 - Black, Face: Black, Dial: Black
Invicta Men`s Watch Pro Diver Latam Exclusive Quartz Blue Silicone Strap 49271 - Dial: Blue, Band: Blue