$164
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10759538 |
| MPN: | 40012 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold Silver |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Deployant |
| Dial Pattern: | Logo |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Indices: | Baton Indexes Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 40012 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Pro Diver Automatic Blue Dial Men`s Watch 30097 - Dial: Blue, Band: Yellow Gold-tone, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Pro Diver Gold Dial Chronograph Men`s Watch 25854 - Dial: Gold-tone, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Women`s 6895 Pro Diver Quartz 30mm Two-tone Stainless Steel Watch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta Men`s 34336 Pro Diver Automatic 3 Hand Black Dial Watch - Black, Dial: Black, Band: Silver, Black
Invicta Men`s Watch Pro Diver Chronograph Quartz Pink Black Dial Strap 47286 - Dial: Pink, Black, Band: Black
Invicta Men`s Watch Pro Diver Black Dial Automatic Stainless Steel Bracelet 8926 - Black, Face: Black, Dial: Black
Invicta Men`s Quartz Watch Pro Diver Chronograph Two Tone Steel Bracelet 22416 - Dial: Black, Band: Silver, Black