$156
Genuine & Authentic Dolce & Gabbana
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Dolce & Gabbana
Dolce & Gabbana stands as an elite fashion brand which distinguishes itself through its powerful designs and sophisticated Italian manufacturing techniques. Dolce & Gabbana distinguishes itself through its dynamic patterns and elaborate design elements to deliver clothing items and accessories and perfumes that express Italian fashion and elegance. The high-fashion items from Dolce & Gabbana allow you to make a statement in any situation because they exude glamour and individuality.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Dolce & Gabbana |
| SKU: | 10760987 |
| GTIN: | 8053672822526 |
| Model: | DOLCE & GABBANA DG1302 1377 |
| Frame Color: | Black |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Vertical: | 39 mm |
| Pattern: | Solid |
| Character: | Vision |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Unit Type: | Unit |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Acetate Metal Plastic |
| Personalized: | No |
| Theme: | 90s Designer Shiny |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free Round Square |
| Unit Quantity: | 1 |
| Character Family: | Superman |
| Product Line: | DG1302 1377 |