$259
Genuine & Authentic Oakley
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Oakley
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Oakley |
| SKU: | 10767311 |
| MPN: | 11-729 |
| Model: | 11-729 |
| Color: | Black frame with Solid green lenses |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Solid green tinted lenses by Second Chance Customs™ |
| Item Length: | 128mm |
| Item Width: | 52mm |
| Size: | 52-18-128 |
| Department: | Unisex Adults |
| Frame Material: | Stainless steel |
| Item Height: | 18mm |
| Lens Technology: | Second Chance Customs lenses |
| Material: | Stainless steel |
| Original/Reproduction: | Original Frame w/ Brand New Custom Lenses |
| Style: | Sleek rectangular metal silhouette with Oakley’s signature minima |
| Theme: | Vintage Designer Collectible Rare NOS Custom Lenses |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | UV protection |