SALE: $99 (-69%) $320
Genuine & Authentic Carrera
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Carrera
Carrera is a renowned eyewear brand celebrated for its stylish and sporty sunglasses designed for active lifestyles. Known for its commitment to quality and innovation, Carrera combines modern design with advanced technology to provide optimal protection and comfort. With Carrera, you can enjoy a perfect blend of fashion and functionality, making it a favorite choice for athletes and fashion enthusiasts alike.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Carrera |
| SKU: | 10767397 |
| MPN: | CA1058-0OIT9O-63 |
| GTIN: | 716736777856 |
| Model: | CA1058-0OIT9O-63 |
| Frame Color: | black red |
| Lens Color: | gray shaded |
| Temple Length: | 135mm |
| Lens Size: | 63mm |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | men |
| Style: | aviator |
| Theme: | Designer |
| Lens Technology: | 100% UV PROTECTION |
| Frame Material: | plastic |
| UV Protection: | 100% UV PROTECTION |
| Personalized: | No |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Protection: | 100% UV PROTECTION |
| Gender: | men |
| Style Number: | CA1058-0OIT9O-63 |
| Style Name: | aviator |
| Temple: | 135mm |
| AGE: | Adult |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Carrera Sporty Rectangular Sunglasses 8038/S Oituz Black 61mm - Frame: Black, Lens: Gray/Orange Mirror
Carrera 1058/S Oit 9O Sunglasses Black Red Frame Gray Lenses 63mm - Frame: Black Red, Lens: Gray
Carrera Carduc 006/S 0OIT AO Black/red/red Multilayer Mirror 64-17-130 - Frame: Black/Red, Lens: Red Multilayer Mirror, code: 0OITAO