SALE: $162 (-45%) $295
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10772408 |
| MPN: | 6986 |
| GTIN: | 843836069861 |
| Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Size: | 48 mm |
| Reference Number: | 6986 |
| Gender: | Men`s |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Black |
| CaseMaterial: | Plated Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 17 mm |
| Collection: | Pro Diver |
| Crown: | Push and pull |
| Crystal: | Flame fusion |
| Dial: | Black |
| Features: | Chronograph Rotating Bezel |
| HarmonizedCode: | 9102.19.40 |
| Movement: | Quartz |
| WaterResistant: | 100 Meters |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Case Material: | Plated Stainless Steel |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | Pro Diver |
| Water Resistance: | 100 Meters |
| BandWidth: | 26 mm |
| WarrantyLength: | 3 years |
| Manufacturer: | Invicta |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta 42MM Men`s Pro Diver Automatic 3 Hand Gold Dial Stainless Watch 29183 - Gold, Dial: Gold, Band: Gold
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Pro Diver Chronograph Silver Dial Men`s Watch 22317 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Grand Diver 47mm Green Dial Stainless Steel 300M Mens Watch - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Green
Invicta Men`s Watch Pro Diver Black Dial Automatic Stainless Steel Bracelet 8926 - Black, Face: Black, Dial: Black
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22318 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Men`s Watch Pro Diver Gold Tone Dial Automatic Yellow Bracelet 30096 - Dial: Gold, Band: Gold