$301
Genuine & Authentic Seiko
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 10777161 |
| MPN: | SNK610 |
| GTIN: | 4954628013644 |
| Model: | Seiko 5 Sports |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Gold |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 38 mm |
| Materials sourced from: | Japan |
| Country of Origin: | Japan |
| Crystal Type: | Mineral |
| Gender: | Men |
| Case Diameter: | 18mm |
| Bullet Point 4: | Gold Dial |
| Bullet Point 5: | Stainless Steel Case |
| Case Shape: | Round |
| Bullet Point 2: | Scratch resistant Mineral |
| Crown: | Push/pull |
| Movement Type: | Automatic |
| Bullet Point 3: | Automatic movement |
| Bullet Point 1: | Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet |
| Watch Shape: | Round |
| Clasp Type: | Fold over |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Closure: | Deployant |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Dial Pattern: | Honeycomb |
| Indices: | Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Smooth |
| Style: | Casual |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Power Reserve Indicator Self-Winding Push/Pull Crown Day/Date Scratch-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | SNK610 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Seiko 5 Sports Automatic Yellow Dial Men`s Watch SRPL87K1 - Dial: Yellow, Band: Black, Bezel: Silver-tone
Seiko 5 Sports Automatic Black Dial Men`s Watch SRPD55K1 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Seiko 5 Sports Skx Gmt Automatic Black Dial Men`s Watch SSK036 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Gray, Black
Seiko 5 Sports SRPK11 42.5mm Steel Orange Dial Day Date Automatic Men`s Watch - Dial: Orange, Band: Silver, Bezel: Black
Seiko SRPK09 Men`s 5 Sports Special Edition - Silver Dial Stainless Steel Band - Silver, Dial: Silver, Band: Silver
Seiko 5 Sports Skx Automatic Black Dial Men`s Watch SRPK99K1 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Seiko Limited Edition 5 Sports Automatic Silver Dial Watch SRPL03K1 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Seiko 5 Sports Special Edition Automatic Black Dial Men`s Watch SRPK67K1 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver