SALE: $271 (-53%) $580
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 10782908 |
| MPN: | BU9037 |
| GTIN: | 0822138044745 |
| Model: | BU9037 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Band Width: | 20 mm |
| Lug Width: | 20 |
| Case Size: | 38 mm |
| Closure: | Push-Button Deployant |
| Dial Pattern: | Geometric |
| Indices: | Stick Indexes |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| With Papers: | Yes |
| Theme: | Celebrity |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Year Manufactured: | 2011 |
| Reference Number: | BU9037 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Unisex |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Trend |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Swiss Made Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Aluminum Stainless Steel |
| Display: | Analog |