$165
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 10786582 |
| MPN: | EF-338D-7A |
| GTIN: | 4971850938897 |
| Model: | Casio Edifice |
| Face Color: | White |
| Dial Color: | White |
| Band Color: | Silver |
| Features: | Date 12-Hour Dial Chronograph Day/Date |
| Age Group: | Adult |
| Reference Number: | EF-338D-7A |
| Department: | Men |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Indices: | Multi Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Style: | Luxury Sport Styles |
| Gender: | Men`s |
| Watch Shape: | Round |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Type: | Wristwatch |
| Year of Manufacture: | 2010-Now |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio Edifice EFV620D-1A2 Chronograph Stainless Steel Blue Bezel Men`s Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Blue
Casio Men`s EF563DB-1AV Edifice Stainless Chronograph Sport - Great Gift - Band: Silver
Casio Men Edifice Efr- 538 BK -1A Black Dial Stainless Steel Band Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Edifice EF-338DB-7ADF Analog Men`s Stainless Steel Water Resistant Watch - Dial: White, Band: Silver
Casio Men`s ERA-500DB-1ACR ERA-500 Edifice Analog-digital Display Quartz - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Casio Men`s Edifice Black Dial Resin Band Watch EFR-516PB-1A4 - Black
Casio EFB108D-7AV Edifice w Sapphire Crystal 100M w Date Stainless Sport Watch - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio EFB108D-1AV Edifice w Sapphire Crystal 100M w Date Stainless Sport Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver