$125
Genuine & Authentic Caravelle
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Caravelle
Caravelle is a stylish watch brand known for its affordable yet elegant timepieces. With a focus on contemporary design, Caravelle offers a diverse range of watches that cater to various tastes and occasions. Whether you`re dressing up for a formal event or seeking a chic everyday accessory, Caravelle provides quality options that enhance your personal style effortlessly.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Caravelle |
| SKU: | 10787956 |
| MPN: | 43l138 |
| GTIN: | 0042429489042 |
| Model: | Caravelle 43L138 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Lug Width: | 18 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Case Size: | 28 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| With Papers: | No |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Handedness: | Right |
| Number of Jewels: | 38 Jewels |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Case Finish: | Polished |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Reference Number: | 43l138 |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Square |
| Style: | Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Caravelle by Bulova 44L252 Rose Gold-tone Crystal Accented Women`s Watch - Dial: Black, Band: Rose Gold
Caravelle by Bulova 43L005 Ladies Stainless Steel Crystal Embellished Watch - Band: Silver
Caravelle BY Bulova 45L171 Black Crystal Dial Ion Bracelet 38MM Womens Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Caravelle by Bulova 45l180 Retro Crystal Accented Women`s Watch Great Gift - Dial: Silver, Band: Rose Gold
Caravelle by Bulova 43L152 Crystal Accented Black Dial Stainless Ladies Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Caravelle by Bulova 43L153 Crystal Accented Black Dial Stainless Ladies Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black, Silver