$145
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10788866 |
| MPN: | 14878 |
| Model: | Invicta Specialty |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 45mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Deployant |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | 12-Hour Fixed Tachymeter |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Alarm Altimeter Chronograph Date Indicator Luminous Hands Mineral Crystal Rotating Bezel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Complications: | Date Indicator |
| Reference Number: | 14878 |
| Type: | Wristwatch |
| Metal Purity: | 316L |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Extra Links: | No |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta 48937 Specialty 44mm Gold Case Silver Mesh Band Japan Quartz 50M Watch - Dial: Gold, Band: Silver, Gold, Bezel: Gold
Invicta Specialty Silver Dial White Leather Men`s Watch 12170 - Dial: Silver, Band: White, Bezel: Silver-tone
Invicta Specialty Quartz Black Dial Men`s Watch 47405 - Dial: Black, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Women`s Watch Specialty Quartz Black Dial Yellow Gold Bracelet 47504 - Dial: Black, Band: Yellow
Invicta Specialty Quartz Black Dial Men`s Watch 47492 - Dial: Black, Band: Rose Gold-tone, Bezel: Rose Gold-tone
Invicta Men`s Watch Specialty Quartz Green Dial Yellow Gold Steel Bracelet 49530 - Dial: Green, Band: Yellow
Invicta Specialty Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch 37146 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Men`s Watch Specialty Chronograph Blue Dial Two Tone Bracelet 36984 - Dial: Blue, Band: Silver, Yellow