$142
Genuine & Authentic Pierre Cardin
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Pierre Cardin
Pierre Cardin is an Italian-born naturalised-French fashion designer of clothes for women and also a pioneer in the design of high fashion for men. He is known for his avant-garde style and his Space Age designs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Pierre Cardin |
| SKU: | 10801544 |
| MPN: | 6854-0KJ1-56 |
| GTIN: | 716736072883 |
| Frame Color: | DARK RUTHENIUM |
| Lens Color: | Clear Lenses |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Department: | Unisex |
| Type: | Men`s Eyeglasses |
| Style: | PC 6854 |
| Lens Material: | Plastic |
| Lens Technology: | Anti-Reflective |
| Theme: | Fashion |
| UV Protection: | UV400 |