SALE: $438 $450
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 10806384 |
| MPN: | BM7633-81X |
| GTIN: | 4974374341440 |
| Model: | BM7633-81X |
| Bezel Color: | Gold-tone |
| Band Color: | Gold-tone |
| Dial Color: | Green |
| Case Size: | 41 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Deployment with Push Button Release |
| Indices: | Index |
| Gender: | Men`s |
| Case Thickness: | 9.7 mm |
| Bezel: | Fixed |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | oz |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second Solar-powered |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Eco-Drive |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | BM7633-81X |
| Case Diameter: | 41 mm |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Designer |
| Display: | Green |