SALE: $122 (-37%) $195
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10814748 |
| MPN: | 32329 |
| GTIN: | 0886678381883 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Face Color: | Black |
| Band Color: | Red |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 29.8 mm |
| Band Width: | 29.8 mm |
| Case Size: | 51.5 mm |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | Pro Diver |
| Gender: | Men`s |
| BandWidth: | 30 mm |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Burgundy Silver |
| CaseMaterial: | Plastic Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 17 mm |
| Collection: | Pro Diver |
| Crown: | Push and pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Black |
| WarrantyLength: | 3 years |
| WaterResistant: | 100 Meters |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | 32329 |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Date Indicator 12-Hour Dial Push/Pull Crown Scratch-Resistant Rotating Bezel |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Plastic |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Pro Diver Gold Dial Chronograph Men`s Watch 25854 - Dial: Gold-tone, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Pro Diver Interchangeable Strap Men`s 42mm Teal Dial Quartz Watch 48213 - Dial: Black, Blue, White, Band: Black, Silver, Bezel: Black, Silver
Invicta Men`s Watch Pro Diver Chronograph Quartz Pink Black Dial Strap 47286 - Dial: Pink, Black, Band: Black
Invicta Pro Diver Chronograph Silver Dial Men`s Watch 22317 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Grand Diver 47mm Green Dial Stainless Steel 300M Mens Watch - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Green
Invicta Men`s Quartz Watch Pro Diver Chronograph Two Tone Steel Bracelet 22416 - Dial: Black, Band: Silver, Black
Watch Invicta 28951 Pro Diver Man 47 Stainless Steel - Dial: Gold, Band: Blue