$302
Genuine & Authentic Seiko
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 10820583 |
| MPN: | Seiko 7T92-0NY0 SNDE27 |
| Model: | Seiko 7T92-0NY0 / SNDE27 |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Strap Width: | 20 mm |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Strap Material: | Alloy |
| Strap Colour: | Silver Bracelet |
| Year Manufactured: | 1996 + |
| Dial Colour: | Black |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Vintage: | Yes |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Case Colour: | Silver |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Chronograph |
| Features: | Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel 316L |
| Bezel Colour: | Black |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | Seiko 7T92-0NY0 / SNDE27 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Metal |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |