$164
Genuine & Authentic Oakley
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Oakley
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Oakley |
| SKU: | 10822343 |
| MPN: | OX1070-0453 |
| Model: | 2570288 |
| Color: | Brown |
| Color Choices: | Brown |
| Frame Color: | Brown |
| Lens Color: | Clear |
| Bridge Size: | 16 mm |
| Bridge Size in Inches: | .63 Inch |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Lens Socket Width in Inches: | 2.09 Inch |
| Size: | Medium |
| Temple Length: | 137 mm |
| Temple Length in Inches: | 5.39 Inch |
| Age Group: | Adult |
| Features: | Acetate Designer Durable |
| Frame Material: | Metal & Plastic |
| Frame Shape: | Oval |
| Frame Structure: | Full Rim |
| Frame Type: | Full Rim |
| Gender: | Women |
| Item(s) Included: | Carrying Case |
| Lens Features: | Solid |
| Lens Material: | CR39 |
| Lens Technology: | Solid |
| Material: | Acetate |
| MSRP: | 339.99 |
| New In Box: | Yes |
| Original/Authentic: | Authentic |
| Pattern: | Solid |
| Shape: | Oval |
| Style: | Designer |
| Theme: | Sport |
| Type: | Folding Glasses |
| Manufacturer Part Number: | OX1070-0453 |