SALE: $152 (-66%) $449
Genuine & Authentic John Varvatos
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 10826431 |
| MPN: | Vjv423 |
| GTIN: | 0751286348248 |
| Model: | Vjv423 |
| Frame Color: | Black |
| Bridge Width: | 23 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 49 mm |
| Character: | Vision |
| Country of Origin: | Japan |
| Department: | Men |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free Square |
| Frame Material: | Plastic Acetate |
| Pattern: | Solid |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer Dad College Baby Shower Celebrity Hipster Holiday Gambling/Casino Transportation Air Force |
| Type: | Eyeglasses |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Character Family: | Cars Home |
| Product Line: | Eyewear |
| Vertical: | 39 mm |
YOU MIGHT ALSO LIKE
John Varvatos Eyeglasses VJV437 51mm Crystal Smoke - Made in Japan - Frame: Crystal Smoke, Lens: Demo (Clear)
John Varvatos Eyeglasses JV V378 49mm Navy Smoke / Gunmetal - Made in Japan - Frame: Navy Smoke
John Varvatos Eyeglasses JV V365 Smoke 47mm - Made in Japan - Frame: Tortoise
John Varvatos Eyeglasses VJV424 56mm Smoke Grey Transparent Pilot Made in Japan - Frame: Smoke Grey Transparent Crystal
John Varvatos Eyeglass V404 Smoke 56mm - Made in Japan - Frame: Smoke, Lens: Clear
John Varvatos Men`s Eyeglass Frames V410 Smoke Silver Acetate Round 49mm - Grey, Frame: Grey, Lens: Non-Functional Demos
John Varvatos Sunglass V418 Smoke 52mm V 418 - Made in Japan - Frame: Smoke