SALE: $116 (-61%) $296
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10894309 |
| MPN: | 48481 |
| Model: | Invicta Celestial |
| Bezel Color: | Red Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Red Orange |
| Case Size: | 43 mm |
| CaseMaterial: | Stainless Steel |
| Dial Pattern: | Celestial |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| CaseColor: | Silver |
| Features: | Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| WaterResistant: | 50 Meters |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 Meters |
| WarrantyLength: | 3 year |
| Reference Number: | 48481 |
| CaseThickness: | 11 mm |
| Case Shape: | Round |
| Type: | Wristwatch |
| BandWidth: | 22 mm |
| CaseShape: | Round |
| Crown: | Push and pull |
| Band Material: | Metal |
| Theme: | Celestial |
| Collection: | Celestial |
| Crystal: | Mineral |
| Display: | Analog |
| Country of Origin: | Japan |
| Manufacturer: | Invicta |
YOU MIGHT ALSO LIKE