$421
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 10904396 |
| MPN: | BU2020-02A |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 23 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | 12-Hour Dial |
| Band/Strap: | Strap |
| Reference Number: | BU2020-02A |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Dress/Formal Driver Formal Military Pilot/Aviator Travel |
| Features: | 12-Hour Dial Luminous Hands Mineral Crystal Screwdown Crown Seconds Hand World Time |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |