SALE: $156 (-67%) $468
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10904935 |
| MPN: | 22338 |
| GTIN: | 886678273638 |
| Model: | Invicta Pro Diver 22338 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Black Ion-plated |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 22338 |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Polyurethane |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 14.5 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 50 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Pro Diver |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Pro Diver Gold Dial Chronograph Men`s Watch 25854 - Dial: Gold-tone, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Men`s Watch Pro Diver Chronograph Quartz Pink Black Dial Strap 47286 - Dial: Pink, Black, Band: Black
Invicta Pro Diver Gold-tone Blue Dial 40 mm Men`s Watch 26974 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Blue
Invicta Grand Diver 47mm Green Dial Stainless Steel 300M Mens Watch - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Green
Invicta Men`s Watch Pro Diver Quartz Silver Dial Stainless Steel Bracelet 49275 - Dial: Silver, Band: Silver
Invicta Men`s Watch Pro Diver Black Dial Automatic Stainless Steel Bracelet 8926 - Black, Face: Black, Dial: Black
Invicta Men`s Quartz Watch Pro Diver Chronograph Two Tone Steel Bracelet 22416 - Dial: Black, Band: Silver, Black
Watch Invicta 28951 Pro Diver Man 47 Stainless Steel - Dial: Gold, Band: Blue